Nowości

W Zwoleniu uczcili pamięć bohaterskich księży, którzy zginęli w Powstaniu Styczniowym (zdjęcia, video)

W niedzielę, 17 listopada w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu odbyła się niezwykła uroczystość. W trakcie której bp. Henryk Tomasik, ordynariusz diecezji radomskiej poświęcił pamiątkową tablicę upamiętniającą pomordowanych w Powstaniu Styczniowym zwoleńskich księży. Następnie odbył się koncert, w którym wystąpił Jerzy Zeltnik oraz Robert Grudzień.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą, którą odprawił Biskup Radomski Henryk Tomasik.

 

 

We mszy świętej wzięli udział nie tylko przedstawiciele władz miasta i powiatu, ale też poczty sztandarowe, szkoły, harcerze, wielu zaproszonych gości, wśród których byli między innymi Przemysław Bednarczyk – radomski historyk, czy Wojciech Skurkiewicz – senator RP oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej z Warki a także liczni mieszkańcy.


Poświęcenia tablicy dokonał bp. Henryk Tomasik. Następnie przedstawiciele zwoleńskich władz oddali hołd pomordowanym i złożyli pod tablicą kwiaty.

 

 

Na pamiątkowej tablicy, która znajduje się w kruchcie kościoła odnaleźć możemy nazwiska pięciu księży: Aleksandra Bąkowskiego, Józefa Musielewicza kapelana oddziałów powstańczych, Leonarda Piotrowskiego, Fryderyka Włockiego organizatora powstania w Zwoleniu i zesłanego na Sybir oraz Karola Woźnickiego, ówczesnego proboszcza parafii w Zwoleniu. Kapłani Ci modlili się za wolną Ojczyznę, organizowali wsparcie dla leśnych oddziałów, zaś jako kapelani towarzyszyli walczącym partyzantom.

 

Po poświęceniu tablicy odbył się koncert, dedykowany odważnym kapłanom, którzy za patriotyzm i szacunek dla wolności zapłacili więzieniem, szykanami, zesłaniem na Syberię i śmiercią.

 

 

W koncercie, który był słowno-muzyczną opowieścią o powstaniu styczniowym wystąpili: Jerzy Zelnik, legenda polskiego filmu i teatru oraz Robert Grudzień, znany muzyk i kompozytor oraz zwoleński chór Betania.

 

 Fragment koncertu w wykonaniu Jerzego Zeltnika.

 

Koncert był opatrzony komentarzem historycznym. O powstaniu styczniowym, walkach, działalności księży i wydarzeniach z tamtych lat opowiadała Anna Drela.

 

 

Podczas koncertu obecna też była Grupa Rekonstrukcji Historycznej z Warki, która w epokowych strojach odtworzył oddział z czasów powstania styczniowego. Uroczysty koncert odbył się w ramach ogólnopolskiego projektu Roberta Grudnia "Każdemu marzy się wolność”.

17-11-2013 Gosia
Komentowanie dozowolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników.

KONTO UŻYTKOWNIKA

Witaj,
nie jesteś zalogowany.

Zaloguj się

Ogłoszenia drobne

Kupię Mercedesa 190 124 207 208 210 307 308 310 40
Kupie Mercedesa 124 W124 190 W201 W202 tel.725 562 998 (sieć plus) kupię mercedesa Sprintera 208 210 212 213 216 308 310 311 312...
Cena: 10 000
Lokalizacja: KUTNO
Szczegóły ogłoszenia
Zarabiaj W Domu Przy Komputerze
Zapraszam do WSPÓŁPRACY- Studenci, emeryci, renciści,- Pracujących , mających trochę wolnego czasu by dorobić . - Panie wychow...
Lokalizacja: polska
Szczegóły ogłoszenia
Nowe rozwiązanie w nauce niemieckiego dla dorosłych
Jeśli nie masz zbyt dużo czasu wolnego, jesteś dorosła i MUSISZ mówić po niemiecku, to czytaj dalej. Uczyłaś się lub ...
Lokalizacja: polska
Szczegóły ogłoszenia
facebook

 

Płatności online zapewnia: