Nowości

W Zwoleniu uczcili pamięć bohaterskich księży, którzy zginęli w Powstaniu Styczniowym (zdjęcia, video)

W niedzielę, 17 listopada w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu odbyła się niezwykła uroczystość. W trakcie której bp. Henryk Tomasik, ordynariusz diecezji radomskiej poświęcił pamiątkową tablicę upamiętniającą pomordowanych w Powstaniu Styczniowym zwoleńskich księży. Następnie odbył się koncert, w którym wystąpił Jerzy Zeltnik oraz Robert Grudzień.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą, którą odprawił Biskup Radomski Henryk Tomasik.

 

 

We mszy świętej wzięli udział nie tylko przedstawiciele władz miasta i powiatu, ale też poczty sztandarowe, szkoły, harcerze, wielu zaproszonych gości, wśród których byli między innymi Przemysław Bednarczyk – radomski historyk, czy Wojciech Skurkiewicz – senator RP oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej z Warki a także liczni mieszkańcy.


Poświęcenia tablicy dokonał bp. Henryk Tomasik. Następnie przedstawiciele zwoleńskich władz oddali hołd pomordowanym i złożyli pod tablicą kwiaty.

 

 

Na pamiątkowej tablicy, która znajduje się w kruchcie kościoła odnaleźć możemy nazwiska pięciu księży: Aleksandra Bąkowskiego, Józefa Musielewicza kapelana oddziałów powstańczych, Leonarda Piotrowskiego, Fryderyka Włockiego organizatora powstania w Zwoleniu i zesłanego na Sybir oraz Karola Woźnickiego, ówczesnego proboszcza parafii w Zwoleniu. Kapłani Ci modlili się za wolną Ojczyznę, organizowali wsparcie dla leśnych oddziałów, zaś jako kapelani towarzyszyli walczącym partyzantom.

 

Po poświęceniu tablicy odbył się koncert, dedykowany odważnym kapłanom, którzy za patriotyzm i szacunek dla wolności zapłacili więzieniem, szykanami, zesłaniem na Syberię i śmiercią.

 

 

W koncercie, który był słowno-muzyczną opowieścią o powstaniu styczniowym wystąpili: Jerzy Zelnik, legenda polskiego filmu i teatru oraz Robert Grudzień, znany muzyk i kompozytor oraz zwoleński chór Betania.

 

 Fragment koncertu w wykonaniu Jerzego Zeltnika.

 

Koncert był opatrzony komentarzem historycznym. O powstaniu styczniowym, walkach, działalności księży i wydarzeniach z tamtych lat opowiadała Anna Drela.

 

 

Podczas koncertu obecna też była Grupa Rekonstrukcji Historycznej z Warki, która w epokowych strojach odtworzył oddział z czasów powstania styczniowego. Uroczysty koncert odbył się w ramach ogólnopolskiego projektu Roberta Grudnia "Każdemu marzy się wolność”.

17-11-2013 Gosia
Komentowanie dozowolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników.

KONTO UŻYTKOWNIKA

Witaj,
nie jesteś zalogowany.

Zaloguj się

Ogłoszenia drobne

Siatka zabezpieczająca na przyczepkę
Siatka na kontenery i przyczepki doskonale sprawdzi się jako zabezpieczenie podczas przewozu różnorodnych materiałów nawet na du...
Lokalizacja: polska
Szczegóły ogłoszenia
Siatka zabezpieczająca na kontener
Siatka na kontenery i przyczepki doskonale sprawdzi się jako zabezpieczenie podczas przewozu różnorodnych materiałów nawet na du...
Lokalizacja: polska
Szczegóły ogłoszenia
Zostań Nowoczesną Konsultantką Oriflame
Zapraszam Cię do świata Oriflame - chętnie pomogę Ci zostać nowoczesną konsultantką(em), która pracuje głównie przez internet....
Lokalizacja: polska
Szczegóły ogłoszenia
facebook

 

Płatności online zapewnia: